Plugins - ShortPixel Image Optimizer - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (349 entries)

en:  Retry limit reached. Skipping file ID
ro: Limită de reîncercare atinsă. ID fișier sărit

en:  WebP images
ro: imagini WebP

en:  images
ro:  imagini

en:  or
ro:  sau

en:  thumbnails will be restored to originals.
ro: miniaturile vor fi restaurate la originale.

en: %s images and %s thumbnails are not yet optimized by ShortPixel.
ro: %s imagini și %s miniaturi nu sunt încă optimizate de ShortPixel.

en: %s images and %s thumbnails were optimized <strong>%s</strong>.
ro: %s imagini și %s miniaturi au fost optimizate <strong>%s</strong>.

en: %s images and %s thumbnails were optimized <strong>%s</strong>. You can re-optimize <strong>%s</strong> the ones that have backup.
ro: %s imagini și %s miniaturi au fost optimizate <strong>%s</strong>. Poți reoptimiza <strong>%s</strong>, cele care au copii de rezervă.

en: %s images are not yet optimized by ShortPixel.
ro: %s imagini nu sunt încă optimizate de ShortPixel.

en: %s images were optimized <strong>%s</strong>.
ro: %s imagini au fost optimizate <strong>%s</strong>.

en: %s images were optimized <strong>%s</strong>. You can re-optimize <strong>%s</strong> the ones that have backup.
ro: %s imagini au fost optimizate <strong>%s</strong>. Poți reoptimiza <strong>%s</strong>, cele care au copie de rezervă.

en: %s thumbnails are not yet optimized by ShortPixel.
ro: %s miniaturi nu sunt încă optimizate de ShortPixel.

en: %s/month, renews in %s  days, on %s ( <a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">Need More? See the options available</a> )
ro: %s/lună, se reînnoiește în %s zile, pe %s (<a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">Ai nevoie de mai mult? Vezi opțiunile disponibile.</a>)

en: (Originals and thumbnails)
ro: (Originale și miniaturi)

en: * Saved bandwidth is calculated at 10,000 impressions/image
ro: * Lățimea de bandă scutită este calculată la 10.000 de afișări/imagine

en: ** Increase your image quota by <a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">upgrading your ShortPixel plan.</a>
ro: ** Crește cota pentru imaginii <a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">actualizând planul tău ShortPixel.</a>

en: +%s Retina images optimized
ro: +%s imagini Retina optimizate

en: +%s of %s thumbnails optimized
ro: +%s din %s miniaturi optimizate

en: +%s thumbnails optimized
ro: +%s miniaturi optimizate

en: +{0} Retina images optimized
ro: +{0} imagini Retina optimizate

en: +{0} thumbnails optimized
ro: +{0} miniaturi optimizate

en: <a href="https://shortpixel.com/login/%s/tell-a-friend" target="_blank">Join our friend referral system</a> to win more credits. For each user that joins, you receive +100 images credits/month.
ro: <a href="https://shortpixel.com/login/%s/tell-a-friend" target="_blank">Alătură-te sistemului nostru de recomandare unui prieten</a> pentru a câștiga mai multe credite. Pentru fiecare utilizator care se alătură primești +100 credite în imagini pe lună.

en: <b>%s</b> is the e-mail address in your WordPress Settings. You can use it, or change it to any valid e-mail address that you own.
ro: <b>%s</b> este adresa de email din Setările tale WordPress. O poți folosi sau o schimbi cu oricare altă adresă de email validă pe care o ai.

en: <p>Your original images will be stored in a separate back-up folder.</p>
ro: <p>Imaginile tale originale vor fi stocate într-un dosar separat cu copii de rezervă.</p>

en: <span class="label">Start Optimizing</span><br> <span class="total">%s</span> images
ro: <span class="label">Începe optimizarea</span><br> <span class="total">%s</span> imagini

en: <strong>%s images and %s thumbnails</strong> are not yet optimized by ShortPixel.
ro: <strong>%s imagini și %s miniaturi</strong> nu sunt încă optimizate de ShortPixel.

en: API Key could not be validated due to a connectivity error.<BR>Your firewall may be blocking us. Please contact your hosting provider and ask them to allow connections from your site to api.shortpixel.com (IP 176.9.21.94).<BR> If you still cannot validate your API Key after this, please <a href="https://shortpixel.com/contact" target="_blank">contact us</a> and we will try to help.
ro: Cheia API nu a putut fi validată din cauza unei erori de conectivitate.<BR>Este posibil ca firewall-ul tău să ne blocheze. Te rog contactează furnizorul tău de găzduire și cere-i să permită conexiuni de la site-ul tău la api.shortpixel.com (IP 176.9.21.94).<BR> Dacă tot nu poți să-ți validezi cheia API, te rog <a href="https://shortpixel.com/contact" target="_blank">contactează-ne</a> și vom încerca să te ajutăm.

en: API Key is valid but your site is not accessible from our servers. Please make sure that your server is accessible from the Internet before using the API or otherwise we won't be able to optimize them.
ro: Cheia API este validă dar site-ul tău nu este accesibil de la serverele noastre. Te rog asigură-te că serverul tău este accesibil de pe Internet înainte de a folosi API-ul sau altfel nu vom putea să le optimizăm.

en: API Key:
ro: Cheie API:

en: Action needed. Please <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>get your API key</a> to activate your ShortPixel plugin.
ro: Acțiune necesară. Te rog <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>obține-ți cheia API</a> pentru a activa modulul ShortPixel.

en: Add a custom folder
ro: Adaugă un dosar personalizat

en: Add this Folder
ro: Adaugă acest dosar

en: Additional media folders
ro: Dosare media suplimentare

en: Adjust your images' colours for computer and mobile screen display.
ro: Ajustează culorile imaginilor tale pentru afișarea pe ecranul calculatorului și pe mobil.

en: Advanced
ro: Avansate

en: After you start the bulk process, in order for the optimization to run, you must keep this page open and your computer running. If you close the page for whatever reason, just turn back to it and the bulk process will resume.
ro: După ce ai început procesul în masă, pentru ca optimizarea să ruleze, trebuie să păstrezi această pagină deschisă și calculatorul tău în funcțiune. Dacă închizi pagina din orice motiv, doar revino la ea și procesul în masă se va relua.

en: All media
ro: Toate elementele media

en: Already  <strong>%s</strong> optimized images will not be reprocessed.
ro: Imaginile deja optimizate <strong>%s</strong> nu vor fi reprocesate.

en: Already have an API Key:
ro: Ai deja o cheie API:

en: Already optimized originals
ro: Originale deja optimizate

en: Already optimized thumbnails
ro: Miniaturi deja optimizate

en: Also create <a href="https://blog.shortpixel.com/how-webp-images-can-speed-up-your-site/" target="_blank">WebP versions</a> of the images, <strong>for free</strong>.
ro: De asemenea, creează <a href="https://blog.shortpixel.com/how-webp-images-can-speed-up-your-site/" target="_blank"></a> ale imaginilor, <strong>gratuit</strong>.

en: Also include thumbnails:
ro: Include, de asemenea, miniaturi:

en: Also optimize the Retina images (@2x) if they exist.
ro: Optimizează și imaginile Retina (@2x), dacă ele există.

en: Apply compression also to <strong>image thumbnails.</strong>
ro: Aplică comprimare, de asemenea, la <strong>miniaturi imagine.</strong>

en: Are you sure you want to cleanup the pending metadata?
ro: Sigur vrei să ștergi metadatele în așteptare?

en: Are you sure you want to stop optimizing the folder {0}?
ro: Sigur vrei să oprești optimizarea dosarului {0}?

en: Attachments
ro: Atașamente

en: Automatically convert the PNG images to JPEG if possible.
ro: Convertește automat imaginile PNG în JPEG, dacă este posibil.

en: Automatically optimize Media Library items after they are uploaded (recommended).
ro: Optimizează automat elementele din Biblioteca media după ce sunt încărcate (recomandat).

en: Automatically optimize PDF documents.
ro: Optimizează automat documente PDF.

en: Automatically optimize images added by users in front end.
ro: Optimizează automat imaginile adăugate de utilizatori în partea din față a site-ului.

en: Average compression of your files:
ro: Comprimare medie a fișierelor tale:

en: Average optimization:
ro: Optimizare medie:

en: Average reduction
ro: Reducere medie

en: Back
ro: Înapoi

en: Backup folder does not exist and it cannot be created
ro: Dosarul copiei de rezervă nu există și nu poate fi creat

en: Bandwith* saved by ShortPixel:
ro: Lățime de bandă* scutită cu ShortPixel:

en: Bonus processing
ro: Bonus de procesare

en: Bulk Delete Pending Metadata
ro: Șterge în masă metadatele în așteptare

en: Bulk Image Optimization by ShortPixel
ro: Optimizare imagini în masă de ShortPixel

en: Bulk Restore
ro: Restaurare în masă

en: Bulk ShortPixel
ro: ShortPixel în masă

en: Bulk cleanup has started.
ro: Ștergerea în masă a început.

en: Bulk optimization has started.
ro: Optimizarea în masă a început.

en: Bulk processing is paused until you resume the optimization process.
ro: Procesarea în masă este oprită până când vei relua procesul de optimizare.

en: Bulk restore has started.
ro: Restaurarea în masă a început.

en: By default, ShortPixel will automatically optimize all the freshly uploaded image and PDF files. If you uncheck this you'll need to either run Bulk ShortPixel or go to Media Library (in list view) and click on the right side "Optimize now" button(s).
ro: În mod implicit, ShortPixel va optimiza automat toate imaginile proaspăt încărcate și fișierele PDF. Dacă debifezi asta, va trebui fie să rulezi ShortPixel în masă ori fie să mergi la Bibliotecă media (în vizualizare listă) și să dai clic pe butonul „Optimizează acum” din partea dreaptă.

en: CMYK to RGB conversion
ro: Conversie din CMYK în RGB

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot save file <i>%s</i> in backup directory
ro: Nu pot salva fișierul <i>%s</i> în directorul copiei de rezervă

en: Cannot save file in backup directory
ro: Nu pot salva fișierul în directorul copiei de rezervă

en: Cannot write optimized file
ro: Nu pot scrie fișierul optimizat

en: Check quota
ro: Verifică cotă

en: Check this if you have users that add images or PDF documents from custom forms in the front-end. This could increase the load on your server if you have a lot of users simultaneously connected.
ro: Bifează asta dacă ai utilizatori care adaugă imagini sau documente PDF din formulare personalizate în partea din față a site-ului. Acest lucru ar putea crește încărcarea pe serverul tău dacă ai o mulțime de utilizatori conectați simultan.

en: Check this to add all your current NextGen galleries to the custom folders list and to also have all the future NextGen galleries and images optimized automatically by ShortPixel.
ro: Bifează asta pentru a adăuga toate galeriile tale NextGen actuale într-o listă de dosare personalizate și pentru a avea, de asemenea, toate galeriile NextGen și imaginile viitoare optimizate automat de ShortPixel.

en: Check your account
ro: Verifică-ți contul

en: Check&nbsp;&nbsp;Quota
ro: Verifică&nbsp;&nbsp;cotă

en: Cleanup&Retry
ro: Șterge și reîncearcă

en: Compare
ro: Compară

en: Compare Images
ro: Compară imaginile

en: Compression type:
ro: Tip de comprimare:

en: Confirm New Credits
ro: Confirmă Noile Credite

en: Congratulations!
ro: Felicitări!

en: Content Items (Posts, Pages, Custom Post Types, Revisions)
ro: Elemente de conținut (articole, pagini, tipuri de articol personalizat, revizii)

en: Convert PNG images to JPEG
ro: Convertește imaginile PNG în JPEG

en: Converted from PNG
ro: Convertită din PNG

en: Could not restore from backup:
ro: Nu am putut restaura din copia de rezervă:

en: Custom Fields
ro: Câmpuri personalizate

en: Custom folders
ro: Dosare personalizate

en: Dismiss
ro: Respinge

en: E-mail address:
ro: Adresă email:

en: EXIF is a set of various pieces of information that are automatically embedded into the image upon creation. This can include GPS position, camera manufacturer, date and time, etc.
                                Unless you really need that data to be preserved, we recommend removing it as it can lead to <a href="https://blog.shortpixel.com/how-much-smaller-can-be-images-without-exif-icc" target="_blank">better compression rates</a>.
ro: EXIF este un set de diferite informații care sunt înglobate automat în momentul creării imaginii. EXIF poate include poziția GPS, fabricantul aparatului de fotografiat, data și ora etc.  
                                Dacă nu ai nevoie cu adevărat ca aceste date să fie păstrate,  recomandăm înlăturarea lor deoarece pot duce la <a href="https://blog.shortpixel.com/how-much-smaller-can-be-images-without-exif-icc" target="_blank">rate de compresie mai bune</a>.

en: Empty
ro: Gol

en: Empty backups
ro: Copii de rezervă goale

en: Empty queue
ro: Nimic în coadă

en: Error
ro: Eroare

en: Error downloading file
ro: Eroare la descărcarea fișierului

en: Error downloading file - incorrect file size (downloaded: %s, correct: %s )
ro: Eroare la descărcarea fișierului - dimensiune fișier incorectă (descărcat: %s, corect: %s )

en: Error processing file:
ro: Eroare la procesare fișierului:

en: Excerpts
ro: Rezumate

en: Excluded thumbnails:
ro: Miniaturi excluse:

en: Extend Quota
ro: Extinde cota

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Failed
ro: Eșuat

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Files
ro: Fișiere

en: Folder
ro: Dosar

en: Folder %s is not writeable. Please check permissions and try again.
ro: Dosarul %s nu poate fi scris. Te rog verifică permisiunile și încearcă din nou.

en: Folder added successfully.
ro: Dosar adăugat cu succes.

en: Folder already included in %s.
ro: Dosar deja inclus în %s.

en: Folder does not exist.
ro: Dosarul nu există.

en: Folder name
ro: Nume dosar

en: For example, the image
ro: De exemplu, imaginea

en: Full folder refresh, check each file of the folder if it changed since it was optimized. Might take up to 1 min. for big folders.
ro: Reîmprospătare dosar completă, verifică fiecare fișier al dosarului dacă s-a modificat de când a fost optimizat. Ar putea dura până la 1 minut pentru dosare mari.

en: Get API Key
ro: Obține cheie API

en: Get more image credits by referring ShortPixel to your friends!
ro: Primești mai multe credite de imagine prin recomandarea ShortPixel prietenilor tăi!

en: Glossy
ro: Lucios

en: Great, your API Key is valid! <br>You seem to be running a multisite, please note that API Key can also be configured in wp-config.php like this:
ro: Excelent, cheia ta API este validă! <br>Se pare că rulezi un multi-site, te rog reține că cheia API poate fi configurată, de asemenea, în wp-config.php așa:

en: Great, your API Key is valid. Please take a few moments to review the plugin settings before starting to optimize your images.
ro: Excelent, cheia ta API este validă. Te rog să revezi setările modulului înainte de a începe optimizarea imaginilor tale.

en: HTTP AUTH credentials
ro: Date de conectare HTTP AUTH

en: How does it work?
ro: Cum funcționează?

en: I just #optimized my site's images
ro: Tocmai am #optimizat imaginile site-ului meu

en: I just #optimized my site's images by
ro: Tocmai am #optimizat imaginile site-ului meu cu

en: If this problem persists, please contact us at
ro: Dacă problema persistă, te rog contactează-ne

en: If you already have an API Key please input it below and press Validate.
ro: Dacă ai deja o cheie API, te rog introdu-o mai jos și apasă pe Validează.

en: If you don't have an API Key, you can request one for free. Just press the "Request Key" button after checking that the e-mail is correct.
ro: Dacă nu ai o cheie API, poți solicita una gratuit. Doar apasă butonul „Solicită cheie” după ce ai verificat că emailul este corect.

en: If you don’t have an API Key, you can get one delivered to your inbox, for free.
ro: Dacă nu ai o cheie API, poți obține una livrată prin email, gratuit.

en: Image
ro: Imagine

en: Image ID
ro: ID imagine

en: Image backup
ro: Copie de rezervă imagine

en: Image does not exist
ro: Imaginea nu există

en: Image does not exist.
ro: Imaginea nu există.

en: Image files are missing.
ro: Fișierele de imagini lipsesc.

en: Image waiting to be processed.
ro: Imagine care așteaptă să fie procesată.

en: Image waiting to optimize thumbnails
ro: Imaginea așteaptă să fie optimizate minaturile

en: Images
ro: Imagini

en: Images for the web only need RGB format and converting them from CMYK to RGB makes them smaller.
ro: Imaginile pentru web au nevoie doar de formatul RGB și conversia lor din CMYK în RGB le face mai mici.

en: In order to access the ShortPixel Optimization actions and info, please change to {0}List View{1}List View{2}Dismiss{3}
ro: Pentru a accesa acțiunile de optimizare și informațiile ShortPixel, te rog modifică în {0}List View{1}List View{2}Dismiss{3}

en: Include thumbnails
ro: Include miniaturi

en: Incompatible with theme or plugin
ro: Incompatibil cu tema sau modulul

en: Information unavailable. Please check your API key.
ro: Informație indisponibilă. Te rog verifică-ți cheia API.

en: Invalid API Key
ro: Cheie API invalidă

en: Invalid API Key. <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">Check your Settings</a>
ro: Cheie API invalidă. <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">Verifică setările</a>

en: It is highly recommended that you optimize the thumbnails as they are usually the images most viewed by end users and can generate most traffic.<br>Please note that thumbnails count up to your total quota.
ro: Este recomandat cu prisosință să-ți optimizezi miniaturile deoarece ele sunt de obicei imaginile cele mai vizualizate de către utilizatorii finali și pot genera cel mai mult trafic.<br>Te rog reține că miniaturile sunt luate în considerare la cota ta totală.

en: It's highly recommended that you include thumbnails in the optimization as well.
ro: Este recomandat cu prisosință să incluzi și miniaturile în optimizare.

en: Just optimized:
ro: Tocmai optimizată:

en: Keep EXIF
ro: Păstrează EXIF

en: Key defined in wp-config.php.
ro: Cheie definită în wp-config.php.

en: Last change
ro: Ultima modificare

en: Lengthy operation in progress:
ro: Operație de lungă durată în curs:

en: Links
ro: Legături

en: Lossless
ro: Fără pierderi

en: Lossy
ro: Pierdere

en: Media ID
ro: ID media

en: Media Library
ro: Bibliotecă Media

en: Media alert dismissed
ro: Alertă media respinsă

en: Minus files with <5% optimization (free):
ro: Fără fișiere cu optimizare <5% (gratuit):

en: Missing API Key
ro: Cheie API lipsă

en: Missing thumbnails:
ro: Miniaturi lipsă:

en: More info
ro: Mai multe informații

en: More info about glossy
ro: Mai multe informații despre glosar

en: Multisite API Key
ro: Cheie API multi-site

en: New images uploaded to the Media Library will be optimized automatically.<br/>If you have existing images you would like to optimize, you can use the <a href="%supload.php?page=wp-short-pixel-bulk">Bulk Optimization Tool</a>.
ro: Noile imagini încărcate în Biblioteca media vor fi optimizate automat.<br/>Dacă ai imagini existente pe care vrei să le optimizezi, poți folosi <a href="%supload.php?page=wp-short-pixel-bulk">instrumentul de optimizare în masă</a>.

en: NextGen image not found
ro: Imagine NextGen negăsită

en: No images available. Go to <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings&part=adv-settings">Advanced Settings</a> to configure additional folders to be optimized.
ro: Nicio imagine disponibilă. Mergi la <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings&part=adv-settings">Setări avansate</a> pentru a configura dosarele suplimentare care să fie optimizate.

en: No thumbnails to optimize for ID:
ro: Nicio miniatură de optimizat pentru ID:

en: Nothing to optimize! The images that you add to Media Gallery will be automatically optimized after upload.
ro: Nimic de optimizat! Imaginile pe care le adaugi în galeria media vor fi optimizate automat după încărcare.

en: Only fill in these fields if your site (front-end) is not publicly accessible and visitors need a user/pass to connect to it. If you don't know what is this then just <strong>leave the fields empty</strong>.
ro: Completează numai aceste câmpuri dacă site-ul tău (partea din față) nu este accesibil public și vizitatorii au nevoie de un utilizator/o parolă pentru a se conecta la el. Dacă nu știi ce înseamnă asta <strong>lasă câmpurile necompletate</strong>.

en: Only other media
ro: Numai alte elemente media

en: Optimization N/A
ro: Optimizarea nu se aplică

en: Optimize
ro: Optimizează

en: Optimize %s  thumbnails
ro: Optimizează miniaturi %s

en: Optimize NextGen galleries
ro: Optimizează galerii NextGen

en: Optimize NextGen galleries.
ro: Optimizează galerii NextGen.

en: Optimize PDFs
ro: Optimizează PDF-urile

en: Optimize Retina images
ro: Optimizează imagini Retina

en: Optimize media on upload
ro: Optimizează media la încărcare

en: Optimize now
ro: Optimizează acum

en: Optimize other thumbs
ro: Optimizează alte miniaturi

en: Optimize with ShortPixel
ro: Optimizează cu ShortPixel

en: Optimize {0} thumbnails
ro: Optimizează {0} miniaturi

en: Optimized
ro: Optimizat

en: Optimized by:
ro: Optimizat de:

en: Optimized image
ro: Imagine optimizată

en: Optimized on
ro: Optimizat pe

en: Optimized version of %s file(s) couldn't be updated.
ro: Versiunea optimizată a %s fișierele n-au putut fi actualizate.

en: Optimizing image
ro: Optimizarea imaginii

en: Options
ro: Opțiuni

en: Original image
ro: Imagine originală

en: Original images
ro: Imagini originale

en: Original images are stored in a backup folder. Your backup folder's size is now:
ro: Imaginile originale sunt stocate într-un dosar cu copii de rezervă. Acum dimensiunea dosarului cu copii de rezervă este de:

en: Other Media
ro: Alte elemente media

en: Other Media Optimized by ShortPixel
ro: Alte elemente media optimizate de ShortPixel

en: Other Media optimized by ShortPixel
ro: Alte elemente media optimizate de ShortPixel

en: PDF not processed.
ro: PDF neprocesat.

en: Password
ro: Parolă

en: Pause
ro: Pauză

en: Pending
ro: În așteptare

en: Please <a href="https://shortpixel.com/wp-apikey" target="_blank">sign up to get your API key.</a>
ro: Te rog <a href="https://shortpixel.com/wp-apikey" target="_blank">înregistrează-te pentru a obține cheia API.</a>

en: Please <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">go to Settings</a> to validate the API Key.
ro: Te rog <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">du-te la Setări</a> pentru a valida cheia API.

en: Please check that the API key is the same as the one you received in your confirmation email.
ro: Te rog verifică dacă acea cheie API este aceeași cu cea primită în emailul de confirmare.

en: Please do not close this admin page.
ro: Te rog nu închide această pagină de administrare.

en: Please do not set a {0} less than 1024, to be able to still regenerate all your thumbnails in case you'll ever need this.
ro: Te rog nu seta o {0} mai mică decât 1024, pentru a putea regenera în continuare toate miniaturile dacă vei avea nevoie vreodată acest lucru.

en: Please do not set a {0} less than the {1} of the largest thumbnail which is {2}, to be able to still regenerate all your thumbnails in case you'll ever need this.
ro: Te rog nu seta o {0} mai mică decât {1} a celei mai mari miniaturi care este {2}, pentru a putea regenera în continuare toate miniaturile dacă vei avea nevoie vreodată acest lucru.

en: Please enter your API key in the General tab first.
ro: Mai întâi te rog introdu cheia ta API în fila General.

en: Please input your e-mail address and press the Request Key button.
ro: Te rog introdu adresa ta de email și apasă butonul Cere cheie.

en: Please note that reoptimizing images as <strong>lossy/lossless</strong> may use additional credits.
ro: Te rog reține că reoptimizarea imaginilor precum <strong>pierdere/fără pierdere</strong> poate folosi credite suplimentare.

en: Please optimize image for ID:
ro: Te rog optimizează imagine pentru ID:

en: Please provide a valid e-mail address.
ro: Te rog furnizează o adresă de email validă.

en: Please rate us!
ro: Te rog evaluează-ne!

en: Please reload
ro: Te rog reîncarcă

en: Please see below the optimization status so far:
ro: Te rog vezi mai jos starea optimizării până acum:

en: Please specify
ro: Te rog specifică

en: Preserve CMYK
ro: Păstrează CMYK

en: Process in front-end
ro: Proces în partea din față a site-ului

en: Process only the other media, skipping the Media Library
ro: Procesează doar alte elemente media, sărind peste Biblioteca media

en: Processed Images and PDFs:
ro: Imagini și PDF-uri procesate:

en: Processed Thumbnails:
ro: Miniaturi procesate:

en: Quota Exceeded
ro: Cotă depășită

en: Quota exceeded.
ro: Cotă depășită.

en: Re-optimize
ro: Reoptimizează

en: Re-optimize glossy
ro: Reoptimizează glosarul

en: Re-optimize lossless
ro: Reoptimizează fără pierdere

en: Re-optimize lossy
ro: Reoptimizează cu pierdere

en: Read more
ro: Citește mai mult

en: Recommended for large photos, like the ones taken with your phone. Saved space can go up to 80% or more after resizing.
ro: Recomandat pentru fotografii mari, precum cele făcute cu telefonul tău. Spațiul economisit poate fi de până la 80% sau mai mult după redimensionare.

en: Reduced by
ro: Redus cu

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Refresh custom folders content
ro: Reîmprospătează conținutul personalizat al dosarelor

en: Refresh folders
ro: Reîmprospătează dosarele

en: Remaining credits
ro: Credite rămase

en: Remove EXIF
ro: Înlătură EXIF

en: Remove the EXIF tag of the image (recommended).
ro: Înlătură eticheta EXIF a imaginii (recomandat).

en: Reoptimize from the backed-up image
ro: Reoptimizează folosind imaginea din copia de rezervă

en: Reoptimize {0}
ro: Reoptimizează {0}

en: Request Key
ro: Cere cheie

en: Request a new API key
ro: Cere o cheie API nouă

en: Request an API Key:
ro: Cere o cheie API:

en: Resize large images
ro: Redimensionează imagini mari

en: Restart Optimizing
ro: Reîncepe optimizarea

en: Restart the optimization process for new images added to your library by clicking the button below.
ro: Reîncepe procesul de optimizare pentru noile imagini adăugate în biblioteca ta dând clic pe butonul de mai jos.

en: Restart the optimization process for these images by clicking the button below.
ro: Reîncepe procesul de optimizare pentru aceste imagini dând clic pe butonul de mai jos.

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore Originals
ro: Restaurează originalele

en: Restore backup
ro: Restaurează copia de siguranță

en: Restored
ro: Restaurată

en: Restoring images...
ro: Restaurez imaginile...

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save and Go to Bulk Process
ro: Salvează și mergi la procesul în masă

en: Save and go to the Bulk Processing page
ro: Salvează și mergi la pagina de procesare în masă

en: Save and keep a backup of your original images in a separate folder.
ro: Salvează și păstrează o copie de rezervă a imaginilor originale într-un dosar separat.

en: Saved space:
ro: Spațiu salvat:

en: Searching images to optimize...
ro: Caut imagini pentru optimizare...

en: Select
ro: Selectează

en: Select ...
ro: Selectează...

en: Select the images folder
ro: Selectează dosarul cu imagini

en: Select the images folder on your server.
ro: Selectează dosarul cu imagini din serverul tău.

en: Set up is too difficult
ro: Inițializarea este prea dificilă

en: Settings
ro: Setări

en: Share your optimization results:
ro: Partajează rezultatele optimizării:

en: ShortPixel Bulk Process
ro: Proces în masă ShortPixel

en: ShortPixel Compression
ro: Comprimare ShortPixel

en: ShortPixel Info
ro: Informații ShortPixel

en: ShortPixel Plugin Settings
ro: Setări modul ShortPixel

en: ShortPixel Settings
ro: Setări ShortPixel

en: ShortPixel Statistics
ro: Statistici ShortPixel

en: ShortPixel optimizes images automatically, while guarding the quality of your images. Check your <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings" target="_blank">Settings &gt; ShortPixel</a> page on how to start optimizing your image library and make your website load faster.
ro: ShortPixel optimizează imaginile automat fără a afecta calitatea imaginilor tale. Verifică pagina <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings" target="_blank">Setări &gt; ShortPixel</a> despre cum să începi optimizarea bibliotecii tale de imagini și cum să-ți faci site-ul web să se încarce mai repede.

en: ShortPixel optimizing...
ro: ShortPixel optimizează...

en: ShortPixel quota exceeded. Click for details.
ro: Cotă ShortPixel depășită. Dă clic pentru detalii.

en: Show more details
ro: Arată mai multe detalii

en: Sizes will be greater or equal to the corresponding value. For example, if you set the resize dimensions at 1000x1200, an image of 2000x3000px will be resized to 1000x1500px while an image of 3000x2000px will be resized to 1800x1200px
ro: Dimensiunile vor fi mai mari sau egale cu valoarea corespunzătoare. De exemplu, dacă setezi să redimensionezi la 1000x1200, o imagine de 2000x3000 px va fi redimensionată la 1000x1500 px, pe când o imagine de 3000x2000 px va fi redimensionată la 1800x1200 px

en: Sizes will be smaller or equal to the corresponding value. For example, if you set the resize dimensions at 1000x1200, an image of 2000x3000px will be resized to 800x1200px while an image of 3000x2000px will be resized to 1000x667px
ro: Dimensiunile vor fi mai mici sau egale cu valoarea corespunzătoare. De exemplu, dacă setezi să redimensionezi la 1000x1200, o imagine de 2000x3000 px va fi redimensionată la 800x1200 px, pe când o imagine de 3000x2000 px va fi redimensionată la 1000x667 px

en: Skip this image, try the next one.
ro: Sari această imagine, încearc-o pe următoarea.

en: Smaller thumbnails
ro: Miniaturi mai mici

en: Some have errors
ro: Unele au erori

en: Statistics
ro: Statistici

en: Status
ro: Stare

en: Stop monitoring
ro: Oprește monitorizare

en: Stop optimizing
ro: Oprește optimizare

en: Summary
ro: Rezumat

en: Support
ro: Suport

en: Test&nbsp;for&nbsp;free
ro: Testează&nbsp;gratuit

en: The %s folder cannot be processed as it's not inside the root path of your website (%s).
ro: Dosarul %s nu poate fi procesat deoarece nu este în rădăcina site-ului tău web (%s).

en: The file(s) do not exist on disk:
ro: Fișierul (fișierele) nu există pe disc:

en: The following images could not be processed because of their limited write rights. This usually happens if you have changed your hosting provider. Please restart the optimization process after you granted write rights to all the files below.
ro: Următoarele imagini nu au putut fi procesate din cauza drepturilor lor limitate de scriere. Acest lucru se întâmplă de obicei dacă ți-ai schimbat furnizorul de găzduire. Te rog reîncepe procesul de optimizare după ce ai acordat drepturi de scriere pentru toate fișierele de mai jos.

en: The following plugins are not compatible with ShortPixel and may lead to unexpected results:
ro: Următoarele module nu sunt compatibile cu ShortPixel și pot conduce la rezultate neașteptate:

en: The key you provided has %s characters. The API key should have 20 characters, letters and numbers only.
ro: Cheia pe care ai furnizat-o are %s caractere. Cheia API ar trebui să aibă 20 de caractere, numai litere și numere.

en: The plugin has optimized <strong>%s images</strong> and stopped because it reached the available quota limit.
ro: Modulul a optimizat <strong>%s imagini</strong> și s-a oprit pentru că a atins limita de cotă disponibilă.

en: The plugin processes images starting with the newest ones you uploaded in your Media Library.
ro: Modulul procesează imagini începând cu cele mai noi pe care le-ai încărcat în Biblioteca ta media.

en: The thumbnails also generate traffic on your website pages and they influence your website's speed.
ro: De asemenea, miniaturile generează trafic pe paginile site-ului tău web și influențează viteza acestuia.

en: There is something preventing us to create a new folder for backing up your original files.<BR>Please make sure that folder <b>%s</b> has the necessary write and read rights.
ro: Există ceva care ne împiedică să creăm un dosar nou pentru efectuarea de copii de rezervă a fișierelor originale.<BR>Te rog asigură-te că acel dosar <b>%s</b> poate fi scris și citit.

en: There was an error and your request was not processed.
ro: A fost o eroare și cererea ta n-a fost procesată.

en: This content is not processable.
ro: Acest conținut nu poate fi procesat.

en: This folder contains Media Library images. To optimize Media Library images please go to <a href="upload.php?mode=list">Media Library list view</a> or to <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-bulk">ShortPixel Bulk page</a>.
ro: Acest dosar conține imagini din biblioteca Media. Pentru a optimiza imagini din biblioteca Media te rog mergi la <a href="upload.php?mode=list">vizualizare listă bibliotecă Media</a> sau la <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-bulk">pagina acțiuni în masă ShortPixel</a>.

en: This folder contains the ShortPixel Backups. Please select a different folder.
ro: Acest dosar conține copiile de rezervă ShortPixel. Te rog selectează un alt dosar.

en: This process will take some time, depending on the number of images in your library. In the meantime, you can continue using
                        the admin as usual, <a href="%s" target="_blank">in a different browser window or tab</a>.<br>
                       However, <strong>if you close this window, the bulk processing will pause</strong> until you open the media gallery or the ShortPixel bulk page again.
ro: Acest proces va dura ceva timp, în funcție de numărul de imagini din biblioteca ta. Între timp, poți continua să folosești 
                        administrarea ca de obicei, <a href="%s" target="_blank">într-o altă fereastră sau filă a navigatorului</a>.<br>
                       Totuși, <strong>dacă închizi această fereastră, procesarea în masă va fi oprită</strong> până deschizi din nou biblioteca media sau pagina de acțiuni în masă ShortPixel.

en: This type of optimization will apply to new uploaded images. Images that were already processed will not be re-optimized unless you restart the bulk process.
ro: Acest tip de optimizare se va aplica noilor imagini încărcate. Imaginile care au fost deja procesate nu vor fi reoptimizate dacă nu repornești procesul în masă.

en: Thumbnails are smaller images usually generated by your WP theme. Most themes generate between 3 and 6 thumbnails for each Media Library image.
ro: Miniaturile sunt imagini de mici generate de obicei de tema ta WP. Cele mai multe dintre teme generează între 3 și 6 miniaturi pentru fiecare imagine din Biblioteca media.

en: Timed out while processing.
ro: A expirat în timpul procesării.

en: Top-up your account to optimize more images.
ro: Adaugă credite contului tău pentru a putea optimiza mai multe imagini.

en: Total files processed:
ro: Total fișiere procesate:

en: Total images
ro: Total imagini

en: Total to be optimized
ro: Total să fie optimizate

en: Tweet
ro: Twit

en: Type
ro: Tip

en: Type &amp;<br>Status
ro: Tip &amp;<br>stare

en: Unable to locate downloaded file
ro: Nu pot localiza fișierul descărcat

en: Unrecognized API response. Please contact support.
ro: Răspuns API nerecunoscut. Te rog contactează suportul.

en: Upgrade
ro: Actualizează

en: Upgrade now
ro: Actualizează acum

en: Use the Select... button to select site folders. ShortPixel will optimize images and PDFs from the specified folders and their subfolders. The optimization status for each image or PDF in these folders can be seen in the <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-custom">Other Media list</a>, under the Media menu.
ro: Folosește butonul Selectează... pentru a selecta dosarele site-ului. ShortPixel va optimiza imaginile și PDF-urile din dosarele specificate și din sub-dosarele lor. Starea de optimizare pentru fiecare imagine sau PDF din aceste dosare poate văzută în <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-custom">listă alte elemente media</a>, în meniul Media.

en: Used quota:
ro: Cotă folosită:

en: User
ro: Utilizator

en: Validate
ro: Validează

en: Validate the provided API key
ro: Validează cheia API furnizată

en: View
ro: Vezi

en: WP Resources
ro: Resurse WP

en: Waiting
ro: În așteptare

en: WebP Images:
ro: Imagini WebP:

en: WebP images can be up to three times smaller than PNGs and 25% smaller than JPGs. Choosing this option <strong>does not use up additional credits</strong>.
ro: Imaginile WebP pot fi cu până la trei ori mai mici decât PNG-urile și cu 25% mai mici decât JPG-urile. Alegând această opțiune <strong>nu folosești credite suplimentare</strong>.

en: What are Thumbnails?
ro: Ce sunt miniaturile?

en: Why?
ro: De ce?

en: You <strong>need to have backup active</strong> in order to be able to restore images to originals or to convert from Lossy to Lossless and back.
ro: Ai <strong>nevoie să ai copie de rezervă activă</strong> pentru a putea restaura imaginile la originale sau pentru a converti din pierdere la fără pierdere și înapoi.

en: You can continue optimizing your Media Gallery from where you left, by clicking the Resume processing button. Already optimized images will not be reprocessed.
ro: Poți continua optimizarea galeriei tale media de unde ai rămas dând clic pe butonul Reia procesarea. Imaginile deja optimizate nu vor fi reprocesate.

en: You can watch the images being processed live, right here, after you start optimizing.
ro: Poți privi live imaginile care sunt procesate, chiar aici, după ce începi optimizarea.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro: Nu ai permisiuni suficiente pentru a accesa această pagină.

en: You have no available image credits. If you just bought a package, please note that sometimes it takes a few minutes for the payment confirmation to be sent to us by the payment processor.
ro: Nu ai credite de imagine disponibile. Dacă tocmai ai cumpărat un pachet, te rog reține că uneori durează câteva minute până când procesorul de plată ne trimite confirmarea plății.

en: You will be able to pause the process anytime.
ro: Vei putea să oprești procesul oricând.

en: Your API key is valid.
ro: Cheia ta API este validă.

en: Your ShortPixel Stats
ro: Statisticile tale ShortPixel

en: Your custom folders
ro: Dosarele tale personalizate

en: Your image gallery is not optimized. It takes 2 minutes to <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>get your API key</a> and activate your ShortPixel plugin.
ro: Galeria ta de imagini nu este optimizată. Durează 2 minute să <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>obții cheia ta API</a> și să activezi modulul ShortPixel.

en: Your media library
ro: Biblioteca ta media

en: Your media library has been successfully optimized!
ro: Biblioteca ta media a fost optimizată cu succes!

en: Your monthly plan
ro: Planul tău lunar

en: and
ro: și

en: and Custom folders
ro: și dosare personalizate

en: code
ro: cod

en: for your unique referral link. For each user that joins, you will receive +100 additional image credits/month.
ro: pentru legătura ta de recomandare unică. Pentru fiecare utilizator care se alătură, vei primi +100 credite de imagine suplimentare pe lună.

en: here
ro: aici

en: optimization in progress ...
ro: optimizare în curs...

en: optimization paused
ro: optimizare oprită

en: pixels high (original aspect ratio is preserved and image is not cropped)
ro: înălțime pixeli (raportul de aspect original este păstrat și imaginea nu este decupată)

en: pixels wide &times;
ro: lățime pixeli &times;

en: thumbnails to optimize
ro: miniaturi de optimizat

en: to maximum
ro: la maxim

en: with @ShortPixel, a #WordPress image optimization plugin
ro: cu @ShortPixel, un modul #WordPress de optimizare a imaginilor
