Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (995 entries)

en: API Key
ro: Cheie API

en: Compatibility unknown
ro: Compatibilitate necunoscută

en: Compatibility not specified
ro: Compatibilitatea nu este specificată

en: Incompatible
ro: Incompatibil

en: Compatible
ro: Compatibil

en: Optional
ro: Opțional

en: Google Fonts Load
ro: Încărcare fonturi Google

en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

en: Bottom Center
ro: Jos pe centru

en: Bottom Left
ro: Stânga jos

en: Center Right
ro: Centrat dreapta

en: Center Center
ro: Centrat la mijloc

en: Center Left
ro: Centrat stânga

en: Top Right
ro: Dreapta sus

en: Top Center
ro: Sus pe centru

en: Top Left
ro: Stânga sus

en: Import Export Template Kit
ro: Import/export kit de șabloane

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
ro: Procesul de actualizare a bazei de date rulează în fundal. Va dura ceva timp?

en: Managing a multi-user site?
ro: Administrezi un site cu mai mulți utilizatori?

en: Using popups on your site?
ro: Folosești popup-uri pe site-ul tău?

en: Using Elementor & Contact Form 7?
ro: Folosești Elementor și Formular de contat 7?

en: Using WooCommerce?
ro: Folosești WooCommerce?

en: Start Import
ro: Începe importul

en: Start Export
ro: Începe exportul

en: Template Kits
ro: Kituri de șabloane

en: Import / Export Kit
ro: Import/export kituri

en: Open Site Settings > History > Revisions.
ro: Deschide Setări site > Istoric > Revizii.

en: Import a Template Kit
ro: Importă un kit de șabloane

en: Export a Template Kit
ro: Exportă un kit de șabloane

en: Love using Elementor?
ro: Îți place să folosești Elementor?

en: Apply the design and settings of another site to this one.
ro: Aplică designul și setările unui alt site în acesta.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ro: Acesta nu pare a fi un fișier WXR, numărul versiunii WXR lipsește/e invalid

en: There was an error when reading this WXR file
ro: A fost o eroare în citirea acestui fișier WXR

en: The uploaded file could not be moved
ro: Fișierul încărcat nu a putut fi mutat

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ro: Regret, acest tip de fișier nu este permis din motive de securitate.

en: Remote file is too large, limit is %s
ro: Fișierul de la distanță este prea mare, limita este de %s

en: Downloaded file has incorrect size
ro: Fișierul descărcat are o dimensiune incorectă

en: Remote server did not respond
ro: Serverul de la distanță nu a răspuns

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ro: Serverul de la distanță a returnat următorul rezultat neașteptat: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ro: Cererea a eșuat din cauza unei erori: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
ro: Nu am putut crea fișierul temporar.

en: Invalid file type
ro: Tip invalid de fișier

en: Fetching attachments is not enabled
ro: Aducerea atașamentelor nu este activată

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ro: Element de meniu sărit deoarece descriptorul meniului este invalid: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ro: Element de meniu sărit deoarece lipsește descriptorul meniului

en: %1$s %2$s already exists.
ro: %1$s %2$s deja există.

en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
ro: Importul %1$s a eșuat: tip invalid de articol %2$s

en: Failed to import %1$s %2$s
ro: Importul %1$s %2$s a eșuat

en: Failed to import post tag %s
ro: Importul etichetei de articol %s a eșuat

en: Failed to import category %s
ro: Importul categoriei %s a eșuat

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ro: Crearea unui utilizator nou pentru %s a eșuat. Articolele lui vor fi atribuite utilizatorului curent.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ro: Importul autorului %s a eșuat. Articolele sale vor fi atribuite utilizatorului curent.

en: The file does not exist, please try again.
ro: Fișierul nu există, te rog încearcă din nou.

en: Path Type
ro: Tip de cale

en: Text Path
ro: Cale pentru text

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: Text Direction
ro: Direcție text

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
ro: Opțiunile pentru mobil și tabletă nu pot fi șterse.

en: Zero size file downloaded
ro: A fost descărcat un fișier fără dimensiune

en: Show Path
ro: Arată calea

en: Only works for YouTube videos.
ro: Funcționează numai pentru videouri YouTube.

en: Privacy mode
ro: Mod principal

en: Install & Activate
ro: Instalează și activează

en: Status: %s
ro: Stare: %s

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Accessibility Improvements
ro: Îmbunătățiri la accesibilitate

en: Find an Expert
ro: Găsește un expert

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
ro: O etalare a îmbunătățirilor la accesibilitate în paginile Elementor.

en: Inactive by default
ro: Inactiv, implicit

en: Active by default
ro: Activ, implicit

en: Improved Asset Loading
ro: Încărcare îmbunătățită pentru resurse

note: translators: %s - Elementor plugin name
en: Tested up to %s version
ro: Testat inclusiv cu versiunea %s

en: Plugin
ro: Modul

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number.
en: The %1$s argument is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
ro: Argumentul %1$s este <strong>învechit</strong> începând cu versiunea %2$s!

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number, 3: Replacement argument name.
en: The %1$s argument is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ro: Argumentul %1$s este <strong>învechit</strong> începând cu versiunea %2$s! Folosește în locul lui %3$s.

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Compatibility Alert
ro: Alertă pentru compatibilitate

en: Custom Columns Gap
ro: Decalaj personalizat între coloane

en: Keep my settings
ro: Păstrează-mi setările

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
ro: Sigur vrei să ștergi setările site-ului?

[ctx: Page Template]
en: Theme
ro: Temă

en: The Global value you are trying to use is not available.
ro: Valoarea globală pe care încerci să o folosești nu este disponibilă.

en: Choose SVG
ro: Alege SVG

en: Migrate to v3.0
ro: Migrează la v3.0

en: Rerun Update Script
ro: Rulează din nou scriptul de actualizare

en: Global Colors
ro: Culori globale

en: Download
ro: Descarcă

en: Panel Width
ro: Lățime panou

en: Looking for the Style settings?
ro: Cauți setările de stil?

en: Saved Color
ro: Culoare salvată

en: Theme
ro: Temă

en: Rows Gap
ro: Decalaj între rânduri

en: Items
ro: Elemente

en: User Preferences
ro: Preferințe utilizator

en: Fallback Font Family
ro: Familie de fonturi alternativă

en: Choose name
ro: Alege un nume

en: Default Page Layout
ro: Aranjament pagină implicită

en: Layout Settings
ro: Setări aranjament

en: Heads up, Please backup before upgrade!
ro: Atenție, înainte de actualizare, te rog să faci o copie de siguranță!

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
ro: Dimensiuni sugerate pentru favicon: 512 × 512 pixeli.

en: Suggested image dimensions: 350 × 100 pixels.
ro: Dimensiuni sugerate pentru imagine: 350 × 100 pixeli.

en: Choose description
ro: Alege o descriere

en: Mobile Browser Background
ro: Fundal navigator pentru mobil

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
ro: Tagul meta „theme-color” va fi disponibil numai în navigatoarele și pe dispozitivele acceptate.

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
ro: Modificările vor fi reflectate în previzualizare numai după ce paginile sunt reîncărcate.

en: Error
ro: Eroare

en: Site Description
ro: Descriere site

en: Site Identity
ro: Identitate site

en: Site Logo
ro: Logo site

en: Site Name
ro: Nume site

en: Site Settings
ro: Setări site

en: Site Favicon
ro: Favicon site

en: Reset Data
ro: Resetează datele

en: Click the media icon to upload file
ro: Dă clic pe iconul media pentru a încărca fișierul

en: Watch the Full Guide
ro: Vezi ghidul complet

en: Label
ro: Etichetă

en: Field
ro: Câmp

en: Form Fields
ro: Câmpuri formular

en: Paragraph Spacing
ro: Spațiu între paragrafe

en: Buttons
ro: Butoane

en: Draft
ro: Ciornă

en: Download image
ro: Descarcă imaginea

en: Pin it
ro: Partajează pe Pinterest

en: Share on Twitter
ro: Partajează pe Twitter

en: Share on Facebook
ro: Partajează pe Facebook

en: Custom Attributes
ro: Atribute personalizate

en: Attributes
ro: Atribute

en: Share
ro: Partajează

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Default Kit
ro: Kit implicit

en: Dynamic Tags
ro: Etichete dinamice

en: Elementor Dynamic Content
ro: Conținut dinamic Elementor

en: Body
ro: Corp

en: See it in action
ro: Urmărește-l în acțiune

en: Navigation Icons Size
ro: Dimensiuni iconuri de navigare

en: Toolbar Icons Size
ro: Dimensiuni iconuri în bara de unelte

en: The upgrade process includes a database update
ro: Procesul de actualizare include și actualizarea bazei de date

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
ro: Atributele îți permit să adaugi atribute HTML personalizate la orice element.

en: Meet Our Attributes
ro: Fă cunoștință cu atributele noastre

en: Click here to run it now
ro: Clic aici pentru a-l rula acum

en: Already connected.
ro: Deja conectat.

en: Usage Data Sharing
ro: Partajarea datelor de utilizare

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
ro: Conectarea la bibliotecă a eșuat. Te rog reîncarcă pagina și încearcă din nou

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
ro: Player video %s

en: Background Position
ro: Poziție fundal

en: Contain
ro: Conține

en: Background Size
ro: Dimensiune fundal

en: Connected as %s
ro: Conectat ca %s

en: Auto Detect
ro: Detectare automată

en: Dark
ro: Întunecat

en: Light
ro: Luminos

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Cover
ro: Copertă

en: Auto
ro: Automat

en: UI Theme
ro: Temă IU

en: Positioning
ro: Poziționare

en: Enable Lightbox In Editor
ro: Activează lightbox în editor

en: Add Your Custom Icons
ro: Adaugă-ți iconurile personalizate

en: Custom Icons
ro: Iconuri personalizate

en: Transition
ro: Tranziție

en: Duration
ro: Durată

[ctx: Background Control]
en: Images
ro: Imagini

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
ro: Prezentare

en: Clear Log
ro: Șterge jurnalul

en: Basic Gallery
ro: Galerie de bază

en: Line
ro: Linie

[ctx: shapes]
en: Rectangles
ro: Dreptunghiuri

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
ro: Paralelogram

[ctx: shapes]
en: Rhombus
ro: Romburi

[ctx: shapes]
en: Pluses
ro: Plusuri

[ctx: shapes]
en: Arrows
ro: Săgeți

en: Add Element
ro: Adaugă element

en: Next
ro: Următoare

en: Previous
ro: Anterioară

en: Reinstall
ro: Reinstalează

en: Amount
ro: Cantitate

[ctx: shapes]
en: Trees
ro: Copaci

[ctx: shapes]
en: Dots
ro: Puncte

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
ro: Brad

[ctx: shapes]
en: Squares
ro: Pătrate

[ctx: shapes]
en: Stripes
ro: Dungi

[ctx: shapes]
en: Leaves
ro: Frunze

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
ro: Legătură YouTube/Vimeo sau legătura la fișierul video (este recomandat un fișier mp4).

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ro: A apărut o eroare, versiunea selectată este invalidă. Încearcă să selectezi o altă versiune.

en: Post
ro: Articol

en: Play On Mobile
ro: Redă pe mobil

en: Ken Burns Effect
ro: Efect Ken Burns

en: File Path: %s
ro: Cale fișier: %s

en: Upload
ro: Încarcă

en: Document not found.
ro: Document negăsit.

en: Some of your theme files are missing.
ro: Lipsesc unele fișiere ale temei.

en: Choose Video
ro: Alege video

en: All Icons
ro: Toate iconurile

en: Your Email
ro: Emailul tău

en: Template not exist.
ro: Șablonul nu există.

en: Upgrade To Font Awesome 5
ro: Actualizează la Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
ro: Această acțiune nu este reversibilă și nu poate fi anulată prin restaurare la versiuni anterioare.

en: Play Once
ro: Rulează o dată

en: Upload SVG
ro: Încarcă SVG

en: Get Beta Updates
ro: Primești actualizări Beta

en: Need Help
ro: Am nevoie de ajutor

en: Invalid %1$s Format, file not uploaded for security reasons
ro: Formatul %1$s este invalid, fișierul nu a fost încărcat din motive de securitate

en: %1$s file is not allowed for security reasons
ro: Fișierul %1$s nu sunt permis din motive de securitate

en: The uploaded %1$s file is not supported. Please upload a valid %2$s file
ro: Fișierul %1$s încărcat nu este acceptat. Te rog încarcă un fișier %2$s valid

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
ro: A fost înlocuit cu <strong>%1$s</strong>.

en: Icon Library
ro: Bibliotecă de iconuri

en: Font Awesome - Regular
ro: Font Awesome - Normal

en: Sign Up
ro: Înregistrare

en: Deprecated
ro: Învechit

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
ro: Recomandăm să activezi această funcționalitate numai dacă înțelegi ce riscuri de securitate implică.

en: Font Awesome Upgrade
ro: Actualizează Font Awesome

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
ro: Se pare că fișierul .htaccess pentru site-ul tău lipsește.

en: Get Help
ro: Primești ajutor

en: Please note!
ro: Te rog reține!

en: Horizontal Align
ro: Aliniere pe orizontală

en: Fixed
ro: Centrat

en: Vertical Align
ro: Aliniere pe verticală

en: Custom Width
ro: Lățime personalizată

en: Super Admin
ro: Super-administrator

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Motion Effects
ro: Efecte de mișcare

en: Vertical Orientation
ro: Orientare pe verticală

en: Horizontal Orientation
ro: Orientare pe orizontală

en: Space Evenly
ro: Spațiu uniform

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ro: Ai probleme la încărcarea Elementor? Te rog activează Modul de siguranță pentru depanare.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ro: Problema a fost cauzată probabil de unul dintre module sau de temă.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ro: Notă: legătura ID-ului acceptă numai aceste caractere: %s

en: Cannot enable Safe Mode
ro: Nu pot activa Modul de siguranță

en: Safe Mode ON
ro: Modul de siguranță este pornit

en: Continue reading
ro: Continuă lectura

en: Read More
ro: Citește mai mult

en: External URL
ro: URL extern

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
ro: La fiecare %d minute

en: Enable Safe Mode
ro: Activează Modul de siguranță

en: Can't Edit?
ro: Nu poți edita?

en: Disable Safe Mode
ro: Dezactivează Modul de siguranță

en: Every %d Minutes
ro: La fiecare %d minute

en: Get Popup Builder
ro: Ia constructorul de popup-uri

en: Popups
ro: Popup-uri

en: Theme Builder
ro: Constructor de teme

[ctx: Template Library]
en: Category
ro: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Template Library]
en: Templates
ro: Șabloane

en: Location
ro: Locație

en: Order By
ro: Ordonează după

en: Read More Text
ro: Text Citește mai mult

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ro: Notă: această piesă afectează numai temele care folosesc „%s” în paginile arhivă.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
ro: <a href="%s" target="_blank">Dă clic aici</a> pentru depanare

en: Still experiencing issues?
ro: Încă ai probleme?

en: Editor successfully loaded?
ro: Editorul s-a încărcat cu succes?

en: Choose File
ro: Alege fișierul

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ro: Filtrează după categorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ro: Toate categoriile

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ro: Șabloane salvate

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ro: Continuă lectura %s

en: (more&hellip;)
ro: (mai mult&hellip;)

en: Safe Mode
ro: Mod în siguranță

[ctx: Background Control]
en: Custom
ro: Personalizat

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ro: Procesul de actualizare a bazei de date a fost finalizat. Mulțumim pentru actualizarea la ultima versiune!

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
ro: Baza de date a site-ului tău trebuie să fie actualizată la ultima versiune.

en: Not Supported
ro: Nesuportat

en: Users
ro: Utilizatori

en: Plugins
ro: Module

en: Any Video
ro: Orice videoclip

en: Disconnected Successfully.
ro: Deconectat cu succes.

en: Connected Successfully.
ro: Conectat cu succes.

en: Current Video Channel
ro: Canal video curent

en: Future
ro: Viitor

en: Unmarked Color
ro: Culoarea nemarcată

en: Stars
ro: Stele

en: Outline
ro: Contur

en: Unmarked Style
ro: Stil nemarcat

en: Rating
ro: Evaluare

en: Go To
ro: Mergi la

en: Finder
ro: Căutător

en: Menus
ro: Meniuri

en: Star Rating
ro: Evaluare pe stele

en: Quit
ro: Abandonare

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Redo
ro: Refacere

en: Undo
ro: Revenire

en: Dashboard
ro: Panou control

en: Type to find anything in Elementor
ro: Scrie pentru a găsi ceva în Elementor

en: Customizer
ro: Personalizator

en: Homepage
ro: Prima pagină

en: Create
ro: Creează

en: Custom Caption
ro: Text asociat personalizat

en: Attachment Caption
ro: Text asociat atașament

en: Show / Hide Panel
ro: Arată/ascunde panou control

en: Rating Scale
ro: Scală de evaluare

en: Connect
ro: Conectează

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Happy To Help
ro: Bucuros să ajut

en: Congrats!
ro: Felicitări!

en: Welcome to Elementor
ro: Bun venit la Elementor

en: Getting Started
ro: Noțiuni de bază

[ctx: Filter Control]
en: Hue
ro: Nuanță

en: Easy Navigation is Here!
ro: Easy Navigation este aici!

en: Empty
ro: Golește

en: Paste URL or type
ro: Plasează URL-ul sau scrie-l

en: Debug Bar
ro: Bară de depanare

en: Create Your First Post
ro: Creează primul tău articol

en: Create Your First Page
ro: Creează prima ta pagină

en: Hide Notification
ro: Ascunde notificarea

en: Enter your URL
ro: Introdu URL-ul tău

en: Lazy Load
ro: Încărcare lentă

en: Skip
ro: Sari peste

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ro: Bara de depanare adaugă un meniu bară de administrare care afișează toate șabloanele care sunt folosite pe o pagină care este afișată.

en: Zoom
ro: Mărește

en: Single
ro: Singular

en: Video Info
ro: Informații despre video

en: Self Hosted
ro: Auto-găzduit

en: Source
ro: Sursă

en: Button ID
ro: ID buton

en: Copy
ro: Copiază

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ro: Filtre CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ro: Saturație

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ro: Strălucire

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ro: Estompare

en: End Time
ro: Oră de încheiere

en: Start Time
ro: Oră de începere

en: I have Elementor Pro
ro: Am Elementor Pro

en: Elementor Debugger
ro: Depanator Elementor

en: Drag widget here
ro: Trage piesa aici

en: Specify an end time (in seconds)
ro: Specifică o oră de încheiere (în secunde)

en: Specify a start time (in seconds)
ro: Specifică o oră de începere (în secunde)

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
ro: Te rog asigură-te că ID-ul este unic și nu este folosit în altă parte pe pagina în care acest formular este afișat. Acest field permite caracterele <code>A-z 0-9</code> și liniuță-jos, fără spații.

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ro: Așteaptă! Nu dezactiva Elementor. Pentru ca modulul să funcționeze, trebuie să activezi atât Elementor cât și Elementor Pro.

en: Back to WordPress Editor
ro: Înapoi la editorul WordPress

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ro: Adaugă %s nouă

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
ro[0]: %d rând afectat.
ro[1]: %d rânduri afectate.
ro[2]: %d de rânduri afectate.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ro: Lățime completă Elementor

en: Opacity
ro: Opacitate

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ro: Pânză Elementor

en: Something went wrong.
ro: Ceva nu a mers bine.

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: Position
ro: Poziție

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
ro: Șabloanele te ajută să <span>lucrezi eficient</span>

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ro: Ți-a plăcut %1$s? Lasă-ne o evaluare la %2$s. Apreciem cu adevărat sprijinul tău!

en: Knowledge Base
ro: Bază de cunoștințe

en: This template includes the header, full-width content and footer
ro: Acest șablon include antetul, conținutul în lățime completă și subsolul

en: No header, no footer, just Elementor
ro: Fără antet, fără subsol, doar Elementor

en: Default Page Template from your theme
ro: Șablonul implicit de pagină din temă ta

en: Page Layout
ro: Aranjament pagină

en: Current
ro: Curent

en: Action not found.
ro: Acțiune negăsită.

en: Post not found.
ro: Articol negăsit.

en: Token Expired.
ro: Token expirat.

en: Role Manager
ro: Manager roluri

en: Role Excluded
ro: Rol exclus

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ro: Șabloanele mele

en: Inline
ro: În-linie

en: Add New
ro: Adăuga nou

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ro: Creează-ți prima %s

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ro: Fonturile personalizate îți permit să adaugi fonturi auto-găzduite și să le folosești în proiectele Elementor pentru a crea un limbaj unic de brand.

en: Add Your Custom Fonts
ro: Adaugă fonturile tale personalizate

en: Custom Fonts
ro: Fonturi personalizate

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
ro: Setări %s

[ctx: Border Control]
en: Groove
ro: Canelură

en: Create Template
ro: Creează șablon

en: Enter template name (optional)
ro: Introdu numele șablonului (opțional)

en: Name your template
ro: Numește-ți șablonul

en: Select the type of template you want to work on
ro: Selectează tipul de șablon cu care vrei să lucrezi

en: Choose Template Type
ro: Alege tipul de șablon

en: More actions
ro: Mai multe acțiuni

en: Search Templates:
ro: Caută șabloane:

en: All
ro: Tot

en: Play Video
ro: Rulează videoul

en: No access to editor
ro: Fără acces la editor

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ro: Administrează ce pot edita utilizatorii tăi în Elementor

en: Want to give access only to content?
ro: Vrei să dai acces numai la conținut?

en: This tag has no settings.
ro: Această etichetă nu are setări.

en: Featured Image
ro: Imagine reprezentativă

en: Fallback
ro: Alternativă

en: Body Style
ro: Stil corp

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ro: Adaugă șabloane și le refolosești pe site-ul tău web. Le exporți și imporți cu ușurință în orice alt proiect, pentru un flux de lucru optimizat.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ro: Folosește șabloane pentru a crea diverse părți ale site-ului și le refolosești cu un singur clic ori de câte ori este nevoie.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ro: Setează câte diapozitive sunt derulate la o atingere.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ro: Notă: atașamentul fix funcționează numai pe desktop.

en: Create New Post
ro: Creează un articol nou

en: Google Early Access
ro: Early Access Google

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
ro: Ultima editare pe %1$s de %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ro: Ciornă salvată pe %1$s de %2$s

en: Save Draft
ro: Salvează ciorna

en: Active Icon
ro: Icon activ

en: Current Version
ro: Versiune actuală

en: Add Your Heading Text Here
ro: Adaugă aici textul pentru subtitlu

en: No Results Found
ro: Niciun rezultat găsit

en: or
ro: sau

en: Import Template to Your Library
ro: Importă șablon în biblioteca ta

en: Click here
ro: Dă clic aici

en: Import Template
ro: Importă șablon

en: Remove
ro: Înlătură

en: Drag & Drop
ro: Trage și plasează

en: Hide Panel
ro: Ascunde panoul

en: Save as Template
ro: Salvează ca șablon

en: Save Options
ro: Salvează opțiunile

en: Publish
ro: Publică

en: Preview Changes
ro: Previzualizează modificările

en: News & Updates
ro: Știri și actualizări

en: Create New Page
ro: Creează pagină nouă

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Enter your shortcode
ro: Introdu scurtcodul tău

en: Enter your image caption
ro: Introdu textul asociat pentru imaginea ta

en: Enter your code
ro: Introdu codul tău

en: Dismiss alert
ro: Ignoră alerta

en: Enter your description
ro: Introdu descrierea ta

en: This is an Alert
ro: Aceasta este o alertă

en: Back to default
ro: Înapoi la implicit

en: Update Elementor Now
ro: Actualizează Elementor acum

en: Published
ro: Publicat

en: Want to learn more about the Elementor library?
ro: Vrei să afli mai multe despre biblioteca Elementor?

en: Creation Date
ro: Data creării

en: Created By
ro: Creat de

en: Search
ro: Caută

en: Popular
ro: Populare

en: Trend
ro: În trend

en: New
ro: Nou

en: Duplicate
ro: Fă duplicat

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ro: j M

en: Recently Edited
ro: Editate recent

en: (opens in a new window)
ro: (deschide într-o fereastră nouă)

en: Elementor Overview
ro: Prezentare generală Elementor

en: Unlinked values
ro: Valori nelegate

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ro: Ura! %s tău este live.

en: Privacy Mode
ro: Mod confidențialitate

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ro: Trage și plasează fișierul șablonului .JSON sau .zip

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ro: Bifă

en: Search Widget:
ro: Caută piesa:

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ro: Subliniere

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ro: Decorare

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
ro: j M G:i

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ro: Linie deasupra

en: Select File
ro: Selectează fișierul

en: Dismiss
ro: Refuză

en: My Favorites
ro: Preferatele mele

en: Favorite
ro: Preferat

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ro: Când activezi modul confidențialitate, YouTube nu va stoca informații despre vizitatorii site-ului tău decât dacă ei rulează videoul.

en: Access denied.
ro: Acces refuzat.

en: Disable Default Fonts
ro: Dezactivează fonturi implicite

en: End
ro: Sfârșit

en: Start
ro: Început

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ro: Regretăm, dar ceva nu a mers bine. Dă clic pe „Află mai mult” și urmează toți pașii pentru a rezolva rapid.

en: The preview could not be loaded
ro: Previzualizarea nu a putut fi încărcată

en: Update Notification
ro: Notificare de actualizare

en: Revisions
ro: Revizii

en: UI Hover Color
ro: Culoare trecere peste UI

en: UI Color
ro: Culoare UI

en: Actions
ro: Acțiuni

en: No History Yet
ro: Niciun istoric deocamdată

en: Switch to Revisions tab for older versions
ro: Comută la fila Revizii pentru versiuni mai vechi

en: History
ro: Istoric

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ro: După ce începi să lucrezi, veți putea relua/anula toate acțiunile pe care le faci în editor.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ro: Umbră

en: Mute
ro: Fără sonor

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ro: Umbră text

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ro: Alegeți un fișier JSON ca șablon Elementor sau o arhivă .zip a șabloanelor Elementor și adăugă-le în lista de șabloane disponibile în bibliotecă.

en: Image Lightbox
ro: Lightbox imagine

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ro: Deschide toate legăturile la imagini într-o fereastră popup lightbox. Lightbox-ul va funcționa automat cu orice legătură care duce la un fișier imagine.

en: Integrations
ro: Integrări

en: Animation Delay
ro: Întârziere animație

en: Widgets Space
ro: Spațiu piese

en: Open in new window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

en: Link Options
ro: Opțiuni legătură

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ro: Contur

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ro: Poziție

en: Transition Duration
ro: Durată tranziție

en: Add nofollow
ro: Adaugă nofollow

en: Version Control
ro: Control versiune

en: Beta Tester
ro: Tester beta

en: Become a Beta Tester
ro: Devii un tester beta

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ro: Avertizare: te rog fă o copie de siguranță a bazei tale de date înainte de a face restaurarea.

en: Rollback Version
ro: Restaurează versiunea

en: Rollback to Previous Version
ro: Restaurează la versiunea anterioară

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ro: Setează spațiul implicit între piese (implicit: 20)

en: Switch Editor Loader Method
ro: Comută metoda încărcătorului de editor

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ro: Ai o problemă cu versiunea Elementor %s? Revino la o versiune anterioară în care problema nu apărea.

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ro: Elementor are nevoie de versiunea WordPress %s sau una ulterioară. Deoarece folosești o versiune mai veche, acum modulul NU RULEAZĂ.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ro: Pornește Testerul beta pentru a fi notificat când este disponibilă o versiune beta nouă a Elementor sau Elementor Pro. Versiunea beta nu se va instala automat. Ai mereu opțiunea de a refuza.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ro: Te rog reține: nu recomandăm actualizarea la o versiune beta pe site-urile de producție.

en: Internal Embedding
ro: Înglobare internă

en: External File
ro: Fișier extern

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ro: Folosește CSS-ul intern care este înglobat în capul paginii. Pentru depanarea conflictelor de configurare ale serverului și pentru administrarea mediilor de dezvoltare.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ro: Folosește fișierele CSS externe pentru toate foile de stiluri generate. Alege această setare pentru o performanță mai bună (recomandată).

en: CSS Print Method
ro: Metodă de imprimare CSS

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Status
ro: Stare

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ro: Pentru depanarea conflictelor de configurare ale serverului.

en: Space
ro: Spațiu

en: Page Title Selector
ro: Selector titlu pagină

en: Select
ro: Selectează

en: Template
ro: Șablon

en: Choose Template
ro: Alege șablon

en: Roles
ro: Roluri

en: Logged In
ro: Autentificat

en: Who Can Access
ro: Cine poate accesa

en: Coming Soon
ro: În curând

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Edit Template
ro: Editează șablonul

en: Maintenance
ro: Mentenanță

en: Maintenance Mode
ro: Mod mentenanță

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
ro: Selectează unul sau du-te și <a target="_blank" href="%s">creează unul</a> acum.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ro: Pentru a activa modul mentenanță, trebuie să setezi un șablon pentru pagina mod mentenanță.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ro: Alege între modul În curând (returnează codul HTTP 200) sau modul Mentenanță (returnează codul HTTP 503).

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ro: Modul Mentenanță returnează codul HTTP 503, deci motoarele de căutare știu să se reîntoarcă mai târziu. Nu este recomandat să folosești acest mod mai mult de câteva zile.

en: Choose Mode
ro: Alege modul

en: Hide Title
ro: Ascunde titlul

en: Maintenance Mode ON
ro: Mod mentenanță PORNIT

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ro: Elementor îți permite să ascunzi titlul paginii. Aceasta funcționează pentru temele care au selectorul „h1.entry-title”. Dacă selectorul temei tale este diferit, te rog introdu-l mai sus.

en: Drop Cap
ro: Letrină coborâtă

en: Paste Style
ro: Plasează stilul

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ro: Modul În curând returnează codul HTTP 200, asta înseamnă că site-ul este gata să fie indexat.

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ro: Setează-ți întregul site în MODUL MENTENANȚĂ, asta înseamnă că site-ul este offline temporar pentru întreținere, sau setează-l în modul ÎN CURÂND, asta înseamnă că site-ul este offline până când este gata de lansare.

en: Bring to Front
ro: Adu în față

en: Space Between
ro: Spațiu între

en: List
ro: Listă

[ctx: Shapes]
en: Curve
ro: Curbă

[ctx: Shapes]
en: Book
ro: Carte

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ro: Săgeată

[ctx: Shapes]
en: Waves
ro: Valuri

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ro: Triunghi asimetric

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ro: Triunghi

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ro: Nori

[ctx: Shapes]
en: Drops
ro: Picături

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ro: Munți

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ro: Piramide

[ctx: Shapes]
en: Split
ro: Împarte

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ro: Model valuri

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ro: Perie în valuri

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ro: Curbă asimetrică

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ro: Opacitate în evantai

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ro: Opacitate înclinată

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ro: Înclinare

en: Invert
ro: Inversează

en: Flip
ro: Întoarce

en: Shape Divider
ro: Separator de forme

en: CSS ID
ro: ID CSS

en: Navigation Width
ro: Lățime navigare

en: Hover
ro: Trece peste

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ro: Adaugă-ți ID-ul personalizat fără tasta diez. De exemplu: my-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
ro: Unghi

[ctx: Background Control]
en: Linear
ro: Liniar

[ctx: Background Control]
en: Type
ro: Tip

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ro: A doua culoare

[ctx: Background Control]
en: Location
ro: Locație

en: Video Tutorials
ro: Tutoriale video

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ro: Dacă bifezi această casetă vei dezactiva fonturile implicite Elementor și Elementor va moșteni fonturile din tema ta.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ro: Dacă bifezi această casetă vei dezactiva culorile implicite Elementor și Elementor va moșteni culorile din tema ta.

en: View Elementor Video Tutorials
ro: Vizualizează tutorialele video de la Elementor

en: Docs & FAQs
ro: Documentație și întrebări frecvente

en: View Elementor Documentation
ro: Vezi documentația Elementor

en: By
ro: De

en: Autosave
ro: Salvare automată

en: Revision
ro: Revizie

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
ro: Acum %1$s (%2$s)

en: The `from` and `to` URL's must be different
ro: URL-urile „de la” și „la” trebuie să fie diferite

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ro: Introdu URL vechi și pe cel nou pentru instalarea ta WordPress pentru a actualiza toate datele Elementor (relevante pentru transferurile de domenii sau pentru trecerea la „HTTPS”).

en: Replace URL
ro: Înlocuiește URL-ul

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ro: <strong>Important:</strong> Recomandăm cu prisosință să <a target="_blank" href="%s">faci o copie de siguranță a bazei de date</a> înainte de a folosi Înlocuiește URL-ul.

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ro: Recomandăm să setezi memoria la cel puțin %1$s. Pentru mai multe informații, citește <a href="%2$s">cum să crești memoria alocată pentru PHP</a>.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ro: Istoricul reviziilor îți permite să salvezi versiunile anterioare ale articolelor și să le restaurezi oricând.

en: No Revisions Saved Yet
ro: Nicio revizie salvată până acum

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ro: j M @ G:i

en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
ro: Află mai multe despre <a target="_blank" href="%s">reviziile WordPress</a>

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ro: URL-urile „de la” și „la” trebuie să fie URL-uri valide

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
ro: Începe să-ți proiectezi pagina și vei putea vedea aici întregul istoric al reviziilor.

en: Update Site Address (URL)
ro: Actualizează adresa site-ului (URL-ul)

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ro: Se pare că funcționalitatea revizie articol este indisponibilă pe site-ul tău web.

en: Thousand Separator
ro: Separator pentru mii

[ctx: Background Control]
en: Default
ro: Implicit

en: Custom CSS
ro: CSS personalizat

en: Go Pro
ro: Treci la Pro

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ro: CSS-ul personalizat îți permite să adaugi un cod CSS în orice piesă și să-l vezi redat live în editor.

en: Meet Our Custom CSS
ro: Fă cunoștință cu CSS nostru personalizat

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ro: Cu această funcționalitate, poți salva o piesă ca globală, apoi s-o adaugi în mai multe zone. Toate zonele vor putea fi editate dintr-un singur loc.

en: Meet Our Global Widget
ro: Fă cunoștință cu piesa noastră globală

en: Get more with Elementor Pro
ro: Ia mai multe cu Elementor Pro

en: Off
ro: Oprit

en: On
ro: Pornit

en: Extra Large
ro: Foarte mare

en: Extra Small
ro: Foarte mic

en: Regenerate Files
ro: Regenerează fișiere

en: Regenerate CSS
ro: Regenerează CSS

en: Improve Elementor
ro: Îmbunătățește Elementor

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
ro: Stilurile setate în Elementor sunt salvate în fișiere CSS în dosarul de încărcări. Re creează aceste fișiere, conform celor mai recente setări.

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ro: Date invalide: ID-ul șablonului nu poate fi identic cu cel al șablonului editat acum. Te rog alege altul.

en: Skin
ro: Aspect

en: Update changes to page
ro: Actualizează modificări pe pagină

en: %s are disabled
ro: %s sunt dezactivate

en: No thanks
ro: Nu, mulțumesc

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ro: Întinde secțiunea la lățimea completă a paginii folosind JS.

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ro: Setează lățimea implicită a zonei de conținut (implicit: 1140)

en: Stretched Section Fit To
ro: Secțiune întinsă potrivită la

en: Stretch Section
ro: Întinde secțiunea

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ro: Introdu selectorul elementului părinte la care se vor potrivi secțiunile întinse (exemplu: #primary / .wrapper / main etc). Lasă gol pentru a se potrivi cu lățimea paginii.

en: Mobile
ro: Mobil

en: Reverse Columns
ro: Inversează coloanele

en: Learn more.
ro: Află mai mult.

en: Link values together
ro: Leagă valori împreună

en: Shortcode
ro: Scurtcod

en: Add Template
ro: Adaugă șablon

en: Close
ro: Închide

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Select your Structure
ro: Selectează-ți structura

en: Insert
ro: Inserează

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ro: Rămâi aproape! Mai multe șabloane minunate vin în curând.

en: Export
ro: Exportă

en: Enter Template Name
ro: Introdu nume șablon

en: Page
ro: Pagină

en: Tools
ro: Unelte

en: An error occurred
ro: A apărut o eroare

[ctx: Template Library]
en: Template
ro: Șablon

[ctx: Template Library]
en: Add New
ro: Adaugă nou

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ro: Adaugă șablon nou

[ctx: Template Library]
en: New Template
ro: Șablon nou

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ro: Toate șabloanele

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ro: Caută șablon

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ro: Niciun șablon găsit

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ro: Niciun șablon găsit la gunoi

[ctx: Template Library]
en: Type
ro: Tip

en: Local
ro: Locală

en: (no title)
ro: (fără titlu)

en: Import Now
ro: Importă acum

en: Sync Library
ro: Sincronizează biblioteca

en: Import Templates
ro: Importă șabloane

en: Back to Library
ro: Înapoi la bibliotecă

en: Template Library
ro: Bibliotecă cu șabloane

en: Export Template
ro: Exportă șablonul

[ctx: Template Library]
en: View Template
ro: Vezi șablonul

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ro: Editează șablonul

en: Remote
ro: La distanță

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ro: Biblioteca Elementor se actualizează automat zilnic. De asemenea, o poți actualiza manual dând clic pe butonul de sincronizare.

en: Saved Templates
ro: Șabloane salvate

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ro: Dacă vrei să modifici codul sursă al temei tale, îți recomandăm să folosești o <a href="%s">temă copil</a>.

en: Global Fonts
ro: Fonturi globale

en: Learn More
ro: Află mai multe

[ctx: Background Control]
en: Contain
ro: Conține

en: Hover Animation
ro: Animație la trecere peste

en: Slow
ro: Încet

en: Fast
ro: Rapid

en: Default Fonts
ro: Fonturi implicite

en: Color Palettes
ro: Palete de culori

en: Horizontal
ro: Orizontal

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ro: Umbră casetă

en: Blur
ro: Estompare

en: Entrance Animation
ro: Animație de intrare

en: Spread
ro: Extindere

en: Disable Default Colors
ro: Dezactivează culori implicite

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
ro: Poți s-o activezi din <a href="%s" target="_blank">pagina setări Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ro: Intercalat

en: Social Icons
ro: Iconuri sociale

en: Official Color
ro: Culoare oficială

en: Aside
ro: Notă

en: Rounded
ro: Rotunjit

en: My Skill
ro: Abilitățile mele

en: Update Now
ro: Actualizează acum

en: I no longer need the plugin
ro: Nu mai am nevoie de modul

en: I found a better plugin
ro: Am găsit un modul mai bun

en: It's a temporary deactivation
ro: Este o dezactivare temporară

en: Other
ro: Altele

en: Comments
ro: Comentarii

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Background Overlay
ro: Suprapunere fundal

en: Extended
ro: Extins

en: Like Button
ro: Buton de apreciere

en: Download Button
ro: Buton de descărcare

en: Share Button
ro: Buton de partajare

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
ro: Vezi detaliile versiunii Elementor %s

en: Please share which plugin
ro: Te rog partajează care modul

en: I couldn't get the plugin to work
ro: Nu am putut face modulul să funcționeze

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ro: Există o versiune nouă disponibilă pentru Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Vezi detaliile versiunii %3$s</a> sau <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">actualizează acum</a>.

en: Buy Button
ro: Buton de cumpărare

en: Quick Feedback
ro: Impresii rapide

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ro: Dacă vrei, te rog să ne spui de ce dezactivezi Elementor:

en: Please share the reason
ro: Te rog spune-ne motivul

en: Play Counts
ro: Număr redări

en: Background
ro: Fundal

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: Wider
ro: Mai lat

en: General
ro: Generale

en: Paste
ro: Plasează

en: Left Border Width
ro: Lățime chenar stânga

en: Animation Duration
ro: Durată animație

en: Image Stretch
ro: Întindere imagine

en: Arrows and Dots
ro: Săgeți și puncte

en: Additional Options
ro: Opțiuni suplimentare

en: Animation Speed
ro: Viteză animație

en: Direction
ro: Direcție

en: Inside
ro: În interior

en: Outside
ro: În exterior

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Image Carousel
ro: Carusel de imagini

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ro: Poți decupa dimensiunile originale ale imaginii la orice dimensiune personalizată. De asemenea, poți seta o singură valoare pentru înălțime sau lățime pentru a păstra raportul dimensiunilor inițiale.

en: Intro Byline
ro: Introdu autorul

[ctx: Border Control]
en: Solid
ro: Dens

[ctx: Border Control]
en: Double
ro: Dublu

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ro: Punctat

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ro: Întrerupt

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ro: Dimensiune imagine

en: Display
ro: Afișează

en: Video Options
ro: Opțiuni video

en: Loop
ro: Buclă

en: Controls Color
ro: Culoare comenzi

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ro: Serverul nu are instalată și/sau activată ImageMagick sau GD! Oricare dintre aceste biblioteci sunt necesare pentru WordPress ca să poată redimensiona imaginile. Înainte de a continua, te rog contactează administratorul serverului pentru a activa măcar una.

en: Intro Title
ro: Introdu titlul

en: Intro Portrait
ro: Introdu portretul

en: Effect
ro: Efect

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ro: Completă

en: Fade
ro: Estompare

en: Dots
ro: Puncte

en: Infinite Loop
ro: Buclă infinită

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere pe verticală

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

[ctx: Typography Control]
en: None
ro: Niciuna

en: Title HTML Tag
ro: Tag HTML titlu

en: This is the heading
ro: Aceasta este titlul

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ro: Adaugă-ți clasa personalizată FĂRĂ punct. Exemplu: my-class

en: Pojo Themes
ro: Teme Pojo

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ro: Lista fonturilor folosite dacă fontul selectat nu este disponibil.

en: Elements
ro: Elemente

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ro: Recomandăm să folosești php 5.4 sau superioară

en: Form
ro: Formular

en: Settings
ro: Setări

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ro: Majuscule

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ro: Minuscule

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ro: Oblic

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ro: Scrie cu majuscule

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ro: Cursiv

en: Slides to Show
ro: Diapozitive de arătat

en: Slides to Scroll
ro: Diapozitive de derulat

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom
ro: Jos

en: System
ro: Sistem

[ctx: Background Control]
en: Classic
ro: Clasic

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ro: Tip de fundal

[ctx: Background Control]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ro: Culoare fundal

[ctx: Background Control]
en: Image
ro: Imagine

en: Left
ro: Stânga

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ro: Imagine fundal

[ctx: Background Control]
en: Position
ro: Poziție

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ro: Stânga sus

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ro: Dreapta sus

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ro: Atașament

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ro: Fix

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ro: Fără repetare

[ctx: Background Control]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Background Control]
en: Cover
ro: Copertă

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ro: Legătură video

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ro: Tip de chenar

en: None
ro: Niciunul

en: Solid
ro: Dens

en: Double
ro: Dublu

en: Dotted
ro: Punctat

en: Dashed
ro: Întrerupt

[ctx: Border Control]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ro: Retragere fundal

[ctx: Border Control]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Typography Control]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Typography Control]
en: Family
ro: Familie

[ctx: Typography Control]
en: Style
ro: Stil

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ro: Tipografice

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ro: Înălțime linie

en: Custom
ro: Personalizat

en: Select Icon
ro: Selectează icon

en: Delete
ro: Șterge

en: Add Item
ro: Adaugă element

en: Add New Section
ro: Adaugă secțiune nouă

en: Search Widget...
ro: Caută piesă...

en: Menu
ro: Meniu

en: Widgets Panel
ro: Panou piese

en: Exit
ro: Ieșire

en: Responsive Mode
ro: Mod responsiv

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Help
ro: Ajutor

en: Save
ro: Salvează

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Reset
ro: Resetează

en: Discard
ro: Renunță

en: Apply
ro: Aplică

en: Color Palette
ro: Paletă de culori

en: More Palettes
ro: Mai multe palete

en: Colors
ro: Culori

en: Columns
ro: Coloane

en: Content
ro: Conținut

en: Style
ro: Stil

en: Advanced
ro: Avansat

en: Responsive
ro: Responsiv

en: Structure
ro: Structură

en: Section
ro: Secțiune

en: Column
ro: Coloană

en: Typography
ro: Tipografice

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Link Color
ro: Culoare legătură

en: Link Hover Color
ro: Culoare trecere peste legătură

en: Text Align
ro: Aliniere text

en: Margin
ro: Margine

en: Padding
ro: Distanțare

en: CSS Classes
ro: Clase CSS

en: Column Width
ro: Lățime coloană

en: Layout
ro: Aranjament

en: Width
ro: Lățime

en: Center
ro: Centrat

en: Boxed
ro: Încasetat

en: Full Width
ro: Lățime completă

en: Content Width
ro: Lățime conținut

en: Columns Gap
ro: Decalaj coloane

en: No Gap
ro: Fără decalaj

en: Narrow
ro: Îngust

en: Wide
ro: Lat

en: Height
ro: Înălțime

en: Min Height
ro: Înălțime minimă

en: Minimum Height
ro: Înălțime minimă

en: Fit To Screen
ro: Încadrat în ecran

en: Column Position
ro: Poziție coloană

en: Stretch
ro: Întindere

en: Content Position
ro: Poziție conținut

en: Navigation
ro: Navigare

en: Primary
ro: Principală

en: Secondary
ro: Secundară

en: Primary Headline
ro: Titlu principal

en: Secondary Headline
ro: Titlu secundar

en: Body Text
ro: Text corp

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Post Types
ro: Tipuri de articol

en: Exclude Roles
ro: Exclude roluri

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Name
ro: Nume

en: View
ro: Vizualizează

en: Border Color
ro: Culoare chenar

en: Active Color
ro: Culoare activă

en: Alert
ro: Alertă

en: Type
ro: Tip

en: Info
ro: Informații

en: Success
ro: Succes

en: Warning
ro: Avertizare

en: Danger
ro: Pericol

en: Title & Description
ro: Titlu și descriere

en: Dismiss Button
ro: Buton Respinge

en: Show
ro: Arată

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Description
ro: Descriere

en: Hide On Desktop
ro: Ascunde pe desktop

en: Hide On Tablet
ro: Ascunde pe tabletă

en: Hide On Mobile
ro: Ascunde pe mobil

en: Edit
ro: Editează

en: Button
ro: Buton

en: Hide
ro: Ascunde

en: Title
ro: Titlu

en: Border Radius
ro: Rotunjire chenar

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: Large
ro: Mare

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Justified
ro: Justificat

en: Size
ro: Dimensiune

en: Icon Position
ro: Poziție icon

en: Before
ro: Înainte

en: After
ro: După

en: Border
ro: Chenar

en: Image
ro: Imagine

en: Autoplay
ro: Redare automată

en: Starting Number
ro: Număr de început

en: Ending Number
ro: Număr de încheiere

en: Number Prefix
ro: Prefix număr

en: Number Suffix
ro: Sufix număr

en: Counter
ro: Contor

en: Plus
ro: Pozitiv

en: Cool Number
ro: Număr mișto

en: Number
ro: Număr

en: Spacer
ro: Distanțier

en: Color
ro: Culoare

en: Gap
ro: Decalaj

en: Add Images
ro: Adaugă imagini

en: Attachment Page
ro: Pagină atașament

en: Media File
ro: Fișier media

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Images
ro: Imagini

en: Caption
ro: Text asociat

en: Map
ro: Hartă

en: Enter your title
ro: Introdu titlul tău

en: HTML Tag
ro: Tag HTML

en: HTML Code
ro: Cod HTML

en: Icon Box
ro: Casetă icon

en: Icon Spacing
ro: Spațiere icon

en: Text Indent
ro: Indentare text

en: Primary Color
ro: Culoare principală

en: Circle
ro: Cerc

en: Square
ro: Pătrat

en: Shape
ro: Formă

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Border Width
ro: Lățime chenar

en: Icon Hover
ro: Trecere peste icon

en: Image Box
ro: Casetă imagine

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Image Spacing
ro: Spațiere imagine

en: Image Position
ro: Poziție imagine

en: Menu Anchor
ro: Ancoră meniu

en: Anchor
ro: Ancoră

en: The ID of Menu Anchor.
ro: ID-ul ancorei de meniu.

en: For Example: About
ro: De exemplu: despre

en: Progress Bar
ro: Bară de progres

en: Percentage
ro: Procent

en: Display Percentage
ro: Afișează procent

en: Inner Text
ro: Text interior

en: Title Style
ro: Stil titlu

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Choose Sidebar
ro: Alege bară laterală

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Autoplay Speed
ro: Viteză redare automată

en: Tabs
ro: File

en: Tabs Items
ro: Elemente file

en: Tab Title
ro: Titlu filă

en: Tab Content
ro: Conținut filă

en: Text Editor
ro: Editor text

en: Toggle
ro: Comutare

en: Toggle #1
ro: Comutarea #1

en: Toggle #2
ro: Comutarea #2

en: Toggle Title
ro: Titlu comutare

en: Tab #1
ro: Fila #1

en: Tab #2
ro: Fila #2

en: Aspect Ratio
ro: Raport aspect

en: Suggested Videos
ro: Videouri sugerate

en: Image Overlay
ro: Suprapunere imagine

en: System Info
ro: Informații despre sistem

en: List Item #1
ro: Element de listă #1

en: List Item #2
ro: Element de listă #2

en: List Item #3
ro: Element de listă #3

en: List Item
ro: Element de listă

en: Stacked
ro: Suprapus

en: London Eye, London, United Kingdom
ro: London Eye, Londra, Marea Britanie

en: Weight
ro: Greutate

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ro: Transformare

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Accordion
ro: Acordeon

en: Edit with Elementor
ro: Editează cu Elementor

en: Link
ro: Legătură

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ro: Repetare

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ro: Repetă-x

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ro: Repetă-y

en: Sure! I'd love to help
ro: Sigur! Mi-ar plăcea să ajut

en: Icon List
ro: Listă iconuri

en: Framed
ro: Încadrat

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ro: Acest ID va fi ID-ul CSS pe care va trebui să-l folosești în propria pagină, fără #.

en: e.g. Web Designer
ro: exemplu: designer web

en: Web Designer
ro: Designer web

en: Pause on Hover
ro: Pauză la trecere peste

en: Play Icon
ro: Icon redare

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ro: Poți copia informațiile de mai jos ca text simplu prin Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Toggle Content
ro: Comută conținut

en: Toggle Items
ro: Comută elemente

en: No sidebars were found
ro: Nicio bară laterală găsită

en: Download System Info
ro: Descarcă informații despre sistem

en: Copy & Paste Info
ro: Copiază și plasează informații

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ro: &#8592; Înapoi la editorul WordPress

en: Heading
ro: Subtitlu

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ro: Centrat la mijloc

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ro: Derulează

en: Image Gallery
ro: Galerie de imagini

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ro: Centrat dreapta

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ro: Centrat stânga

en: Rotate
ro: Rotește

en: Accordion #1
ro: Acordeon #1

en: Accordion #2
ro: Acordeon #2

en: Accordion Content
ro: Conținut acordeon

en: Accordion Title
ro: Titlul acordeon

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ro: Sunt o descriere. Dă clic pe butonul editează pentru a modifica acest text.

en: Accent Text
ro: Text accentuat

en: Accordion Items
ro: Articole acordeon

en: Heading Color
ro: Culoare subtitlu

en: Choose Image
ro: Alege o imagine

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ro: Elementor are nevoie de versiunea PHP %s sau una ulterioară, acum modulul NU RULEAZĂ.

[ctx: Background Control]
en: Auto
ro: Automată

en: Player Controls
ro: Comenzi player

en: Divider
ro: Separator

[ctx: Background Control]
en: Width
ro: Lățime

en: You don't have permissions to download this file
ro: Nu ai permisiunea de a descărca acest fișier

en: Basic
ro: De bază

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ro: Jos pe centru

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ro: Stânga jos

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ro: Sus pe centru

en: Loading
ro: Încarc

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ro: Spațiu între litere

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ro: Grosime

en: Themes
ro: Teme

en: Middle
ro: La mijloc

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Active
ro: Activ
